GAP TURU

Tur Kodu: #0005

Çıkış: Kayseri Çıkışlı

star star star star star 5 Değerlendirme
2,395.00 TL
Bu tur rezerve durumu müsaittir.
Tur Tarihleri:
Yetişkin Sayısı:
    

   TELEFONDA SİPARİŞ VER

   (0352) 222 24 89

   Tıklayın, telefonunuzu bırakın. Sizi arayalım.

   En geç 30 Mayıs, 2022 Pazartesi günü kargoda.

   Kayseri Çıkışlı

   GÜNEYDOĞU ANADOLU TURU

    4 Gece 5 Gün

   (3 Gece Konaklamalı)

    

   1.GÜN 

   Gece Yolculuğu

   23.30’da 38 Travel önünden katılacak misafirlerimizin alınmasının ardından otobüs içi ikramlarımız eşliğinde ilk durağımız Halfeti’ye gitmek üzere gece yolculuğumuza başlıyoruz.

    

   2.GÜN

   Halfeti - Tekne Turu - Şanlıurfa – Göbeklitepe - Hz. Eyüp Sabır Makamı - Hz. İbrahim Mağarası - Ayn-ı Zeliha Gölü - Balıklıgöl - Sıra Gecesi

   Sabah saatlerinde güne Halfeti'de güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltımızın ardından sular altında kalmış Halfeti'de Fırat Nehrinin kenarında bizi bekleyen teknemiz ile (Ekstra 50 TL) güzel bir yolculuğa çıkıyoruz. Tekne turumuza eski bir yerleşim birimi olan Rum Kale'nin kalıntılarını görme fırsatı bulacağız. Tekne turumuzu tamamlıyor ve siyah gülleriyle ünlü Halfeti'ye çıkıyoruz. Halfeti'den ayrılıp Şanlıurfa’ya gidiyoruz. Dünya tarihinin yeniden yazılmasına sebep olan, 11.500 yıl önce yapılmış ve yapıldıktan 2000 sene sonra üstü esrarengiz bir şekilde kapatılmış olan dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe'ye gidiyoruz. İlk heykel atölyesinin bulunduğu Göbeklitepe, aynı zamanda nohut, mercimek, buğdayın dünyada ilk ekildiği topraklar ve tarım tarihinin başladığı yer olarak bilinmektedir. Günümüzde, dünyanın önde gelen turizm merkezleri arasında birinci sırada yer alacağı kuşkusuzdur. Göbeklitepe gezimiz ardından Hz. Eyüp Sabır Makamına hareket ediyoruz. Ziyaretimiz sonrasında meşhur Şanlıurfa ciğerini ve kebabını tatmak için öğle yemeğimizi alacağımız restorana geçiyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Şanlıurfa’nın sınırları içinde kalan 14 peygamber kabrinden en önemlisi olan İbrahim Peygamber’in doğduğu kutsal mağarayı, Hz. İbrahim Makamını, Ayn-ı Zeliha Gölü’nü ve Balıklıgöl’ü gördükten sonra serbest zaman. Serbest zaman sonrasında bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Akşam yemeğinden sonra dileyen misafirlerimizle Sıra Gecesine gidiyoruz. (Ekstra 150 TL)

    

   * Sabah Kahvaltısı: Halfeti'de alınacak olup, tur ücretine dahildir.
   * Öğle Yemeği: Şanlıurfa’da menü olarak alınacaktır (Ekstra)
   * Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup, tur ücretine dahildir
   * Konaklama Yeri: Şanlıurfa

   3. GÜN

   Harran - Mardin - Eski Mardin - Kasımiye Medresesi - Ulu Camii - Dara Antik Kenti - Midyat

   Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Harran'a doğru yola çıkıyoruz. Geleneksel Harran mimarisi olan karınca evlerde yöresel kıyafetler giyerek mırra içip dinleniyoruz. Daha sonra dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi, Ulucamii, Rasathane ve Şehir Surlarını görerek Harran’dan ayrılıyoruz. Dinlerin ve dillerin buluştuğu, Süryani'sinden Arabına birçok farklı kültür ve inanç birleşimi olan Mardin'e ulaşıyoruz. Öğle yemeği için meşhur Mardin tabağını tatmak için restoranımıza geçiyoruz. Kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardin'de gezimize öncelikle Kasımiye Medresesinden başlayacağız. Medresenin avlusunda bulunan küçük havuzu yapıya serinlik katmakla birlikte Selsebil adı verilen çeşmenin anlatımını rehberimizden dinlediğinizde bir kez daha büyüleneceksiniz. Ardından Ulu Camii'ye doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. Dar ve taş sokaklarda çarşıların arasından yapacağımız yürüyüşümüz sonrasında Mardin'in en büyük Camii’si olan Camii Kebir olarak da geçen Ulu Camii minaresinin anlatımını dinledikten sonra belediye temizlik işlerinin eşekler ile yapıldığı evlerin altından geçen Abbaraların altından geçerek yürüyüşümüze devam ediyoruz. Şehidiye medresesini ve PTT binasını gördükten sonra Mezopotamya Ovasına karşı yorgunluk çaylarımızı ve kahvelerimizi içiyoruz. Kısa bir dinlenme molasının ardından Dara Antik Kenti’ni ziyaret ediyoruz (zaman yeterliliğinde extra 20 TL). İpek Yolu üzerinde, antik kaynaklarda Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanınan Mardin’in binlerce yıllık tarihini yansıtan, gözler önüne seren Dara Antik Kenti'ni geziyoruz. Midyat’ta bulunan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

    

   * Sabah Kahvaltısı: Otel'de alınacak olup, tur ücretine dahildir
   * Öğle Yemeği: Mardin’de menü olarak alınacaktır (Ekstra)
   * Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup, tur ücretine dahildir
   * Konaklama Yeri: Midyat

    

   4. GÜN

   Midyat Konuk Evi – Beyazsu – (Anıtlı Köyü) Meryem Ana Kilisesi - Hasankeyf - Batman - Diyarbakır

   Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından ilk gezi noktamız bir çok dizinin çekim alanı olan Midyat konukevi olacak. Sivil mimarinin en güzel örneğini göreceğimiz bu konak ardından Telkariciler çarşısında alışveriş için verilen serbest zaman ardından Anıtlı Köyüne hareket ediyoruz. Midyat’ın eski ismi ”Hah” olan tarihi Anıtlı köyünde yer alan ve Süryanilerin Mor Gabriel Manastırı’ndan sonra 9 asır boyunca Metropolitlik merkezi olarak kullandığı Mor Sobo Katedrali ile 2 bin yıllık anıtın üzerine kurulan Meryem Ana Kilisesi görenleri adeta büyülüyor. Meryem Ana Kilisesi’nin başka bir örneği yok.

   Meryem Ana Kilisesi’nde haçın üzerinde İsa’nın ruhunu betimleyen güvercin figürü var. Bu, sadece buradaki Meryem Ana Kilisesi’nde var. Bu bölgede ve dünyadaki kiliselerde şu ana kadar benzeri yok. Fotoğraf için serbest zaman ardından Beyazsu’ya geçiyoruz. Beyazsu, Midyat İlçesi'nin yaklaşık 15-20 kilometre güneyinde ve Nusaybin İlçesi'nin yaklaşık 20-25 kilometre kuzeyinde iki ilçeyi birbirine bağlayan kara yolunun üzerinde yer almaktadır. Midyat’ın güneyinde kalan plato ve tepelerin eteğinden kaynağını alan Beyazsu Deresi bir vadi içerisinde Nusaybin’e doğru akar. Beyazsu, Mardin’in kurak ve ağaçsız coğrafyasında, serin ve berrak suyu, yöreye özgü ağaçları ve yeşilliği ile vaha gibidir. Mardin ve diğer ilçelerin içme suyu da Beyazsu kaynağından temin edilmektedir. Dört mevsim boyunca Mardin’in su gereksinimini karşılayan Beyazsu, yaz aylarında dinlenme ve yeme-içme alanı olarak bölge halkının ikinci bir gereksinimine daha yanıt vermektedir. Beyazsu Irmağı üzerinde kurulu balıkçı lokantaları gelen ziyaretçilere Beyazsu’dan avlamış oldukları balıkları sunar. Öğle yemeği için serbest zaman. GAP projesi kapsamında bulunan Ilısu Barajı nedeniyle tarihsel yapıları bütünüyle sular altında kalan Hasankeyf’e hareket ediyoruz.  Hasankeyf’i panoromik olarak gördükten sonra Zeynel Bey Kümbeti’nde kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey için yapılmış olup Akkoyunlu Beyliği Dönemi'nden (1460-1487) kalma bir anıt mezardır. Anadolu’daki anıt mezar geleneğinin ilk örneği olan Zeynel Bey Kümbetinin kuzey kapısı üzerindeki kitabede “11 Ağustos 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşında şehit düşen Bahadır Han Hasan Bey in oğlu Zeynel Bey için yapıldığı” anlatılır. Daire planlı mezar odasının üzerinde, dıştan daire plan içten de sekizgen plan devam edilerek esas gövde yapısı yükseltilmiştir. Tavanı kubbe şeklinde olup konik bir külahla örtülüdür. Diyarbakır’a doğru yol alıyoruz. Diyarbakır’da bulunan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

   * Sabah Kahvaltısı: Otel'de alınacak olup, tur ücretine dahildir
   * Öğle Yemeği: Beyazsu’da menü olarak alınacaktır (Ekstra)
   * Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup, tur ücretine dahildir
   * Konaklama Yeri: Diyarbakır

    

   5.GÜN

   Diyarbakır – Surlar - Ongözlü Köprü - Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi - Diyarbakır Ulu Camii - Hasan Paşa Hanı – Hz. Süleyman Camii – Arkeoloji Müzesi - Adıyaman - Nemrut Dağı - Kahramanmaraş – Kayseri

   Sabah saatlerinde güne Medeniyetler şehri Diyarbakır’da güzel bir kahvaltıyla başlıyoruz. Surlar içinde bulunan otelimizden ayrılıp turumuza başlıyoruz. Dicle Nehri üzerinde yer alan Diyarbakır’ın sembolü olarak bilinen tarihi Ongözlü köprüyü ziyaret ediyoruz. Köprü ziyaretimizin ardından, Cahit Sıtkı Tarancı'nın çocukluk ve gençlik yıllarının bir bölümünün geçtiği tarihi evi geziyoruz. Buradan ayrıldıktan sonra muhteşem mimarisiyle Anadolu’nun en eski Camii’si olan Ulu Camii’ne yürüyoruz. Ulu Camii ziyaretimizin tamamladıktan sonra, Osmanlı Dönemi Valilerinden Vezirzade Hasan Paşa tarafından 1573 yılında yaptırılmış olan Hasan Paşa Hanını ziyaret ediyoruz. Han ziyaretimizden sonra Hazreti Süleyman Camii, Nasiriyye Camii Meşhed Camii, Murtaza Paşa Camii ve Kale Camii olmak üzere birçok isimle anılmaktadır. Minaresindeki kitabelerden anlaşıldığı üzere Nisanoğlu Ebul Kasım tarafından 1155-1160 yılları arasında yaptırılmıştır. İç Kalede, Oğrun Kapı'nın güneyindeki burcun kenarında yer alan caminin en önemli özelliği Hz. Ömer döneminde Diyarbakır’ın fethinin buradan başlamasıdır. Caminin bitişiğinde Osmanlılar Dönemi'nde yapılan Halid Bin Velid’in oğlu Süleyman ile Diyarbakır’ın Araplar tarafından alınışı sırasında şehit düşen diğer sahabelerin burada yattığı Meşhed bulunmaktadır. Sahabelerin burada olması burayı bir ziyaretgâh haline getirmiştir. Öğle yemeğimizi almak için Diyarbakır'daki restorantımıza ulaşıyoruz. Öğle yemeği ardından Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’ne geçiyoruz. Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Diyarbakir ve çevresinden sağlanan çoğunluğu Hitit, Asur,Roma,Bizans, Artuklu, Akkoyunlu ve Osmanlılara ait eserlerin sergilendiği bu müzede bölgede bulunan Neolitik çağa ait eserler de sergilenmektedir. Müzedeki Arkeolojik ve Etnoğrafik eserlerin sayısı 10.000'i aşmaktadır. 1934 yılında açılan müze, 1986’da yeni binasına taşınıncaya kadar faaliyetini, Ulu Camii’nin batısındaki Artuklu Hükümdarı el-Melikü’s-Sâlih Mahmud zamanında (1201-1222) yaptırılmış olan Sincariye (Zinciriye) Medresesi’nde sürdürmüştür. Müze gezimizi bitirdikten sonra serbest zaman. Adıyaman’a hareket ediyoruz. Kahta’ya ulaşıyor ve burada otobüsümüzden inerek bizleri bekleyen minibüslerimize biniyoruz (Ekstra 75 TL). Kommagene Krallarının yazlık başkenti olan Arsemia'yı panoramik görerek deniz seviyesinden 2100 metre yükseklikte bulunan Nemrut dağının zirvesine ulaşıyoruz. Kommagene kralı Antiokhos adına yapılan devasa heykelleri görüyoruz. Yapılan anlatımlar ardından gün batımını muhteşem manzarada izliyoruz. Ardından tekrar minibüslerimize binerek otobüsümüz ile buluşup Kayseri'ye dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Bir sonraki 38 Travel organizasyonunda görüşmek üzere sizlere veda ediyoruz.

    

   DAHİL OLANLAR

   • *Ulaşım
   • *1 Gece Şanlıurfa Konaklama
   • *1 Gece Midyat Konaklama
   • *1 Gece Diyarbakır Konaklama
   • *Profesyonel Rehberlik
   • *Açık Büfe veya Set Menü 4 Sabah Kahvaltısı
   • *Otellerde Açık Büfe veya Set Menü 3 Akşam Yemeği
   • *1618 Sayılı Kanun Gereği Zorunlu Seyahat Sigortası
   • *Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
   • *38 Travel Araç İçi İkramları
   • *Yardımcı Rehberlik                                                                                                                                                                                      

   HARİÇ OLANLAR

   • *Öğle Yemekleri ve Yemeklerde Alınan İçecekler
   • *Müze Ören Yeri Girişleri
   • *Ekstra Belirtilen Organizasyonlar
   • *Özel Harcamalar

   (Pandemi Dönemi Program Akışında Aksaklıklar Olabilir, Rehber Programda Değişiklik Yapma Hakkına Sahiptir)

   NOT : Bütün Fiyatlar Kontenjanlarla Sınırlı Olup, Kademeli Olarak Artış Göstermektedir.

   *****38 Travel Fiyatlarda Değişiklik Yapma Hakkına Sahiptir.*****

    

   Bankalara özel taksit seçenekleri :


   Ortalama Değerlendirme » puan
   • *
   • *
   • *
   • *

   Bu Turlar de İlginizi Çekebilir

   Size bir kampanya haberimiz var!
   Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
   powered by ShopPHP | v4